Jaro má ještě čas

12. března 2010 v 13:30 | tom-791
Ještě zbývá pár dní do prvního jarního dne a zima si skutečně svoji vládu vychutnává do poslední chvíle. Na horách však bude lyžařům dělat radost samozřejmě déle než v nížinách a bude to rozhodně déle než do konce března. V prvních dnech budou podmínky pro lyžování přímo vynikající.
Bohužel ani v těch nejbližších dnech se ale teploty těm jarním podobat nebudou a pouze výhledy počasí naznačují oteplení, ale ty poslední předpovědi už takové oteplení zase nenaznačují-budou se stále upřesňovat. Každopádně z dlouhodobé předpovědi vyplývá, že bude březen a počátek dubna teplotně a také srážkově slabě podprůměrný. To ale neznamená, že budou teploty stále v nížinách okolo nuly a bude sněžit. Teploty by měly především koncem měsíce, tedy v poslední dekádě růst a jak přesně porostou, tak to se budeme muset nechat překvapit. Slunečná obloha bude bohužel záležitostí ojedinělou, žádné delší slunečné období nás nečeká, bude velká oblačnost. Mezi ní ale občas sluníčko vykoukne.

Teploty jsou letos v těchto dnech řekněme průměrné až slabě podprůměrné, ale loni byly o dost vyšší a to na 9°C, před 15.březnem dokonce na 12°C, tedy nadprůměrné. Dvanácté březny let 2008 a 2007 si dokážeme představit, když se vysloví velmi teplotně nadprůměrné počasí-tedy teploty až na 15°C. Ale zato okolo 20.března se pravidelně ochlazovalo a také v nížinách zasněžilo. V roce 2006 dokonce zasněžilo 12.března a to poměrně vydatně, kdy se z 11°C (10.3.06) propadla teplota na 0°C (12.3.06) a v Praze rázem leželo i 20cm sněhu.

Jisté je, že jaro už je rozhodně blízko a tu nejkrutější zimu máme rozhodně zdárně za sebou. To už je jen otázka trpělivosti, než se dočkáme vyšších, tedy jarních teplot-většina z nás se už určitě těší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama