Březen začal větrným počasím

2. března 2010 v 13:00 | tom-791
Nejen letošní první březen byl větrným dnem, kdy na horách dosáhl vítr síly okránu. V roce 2008 začal březen také velmi silným větrem a byla to "bouře Emma", tedy tlaková níže spojená s frontální vlnou, postupující poměrně rychle od západu přes naše území směrem k východu a projevila se velice silným nárazovitým větrem, docela krátkého trvání a také silnými srážkami.
Letos se jednalo o vítr také v hluboké tlakové níži, kterému předcházely silné srážky v neděli v podvečer a večer na Moravě a ve Slezsku a pokračovat bude za touto níží vpád chladného vzduchu.
Vítr se v podvečer a večer už uklidňoval a celkově, oproti "Emmě", nenapáchal větší škody a naštěstí ani žádná zranění. Doufejme, že nás nic takového letos nečeká a protože nikdy nelze předvídat dopředu, tak se musíme nechat překvapit, co přinese letošní jaro za počasí. To meteorologické začalo úderem března-tedy 1.března 2010.
Tato fotografie nastíní situaci v lesích po větrné smršti. Bývá to však často mnohem horší.
Pochází však z ledna 2007, tedy po řádění orkánu "Kyrill", který řádil po celé zemi.
Vítr vzniká při vyrovnávání tlakových gradientů (rozdílů) a to mezi tlakovou výší a tlakovou níží. Při takto silných větrech jsou rozdíly v tlaku dosti velké.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama