Březen 2010

Březen končí ochlazením, duben začne stejně

31. března 2010 v 13:30 | tom-791
Dnešní den, tedy poslední den měsíce března, končí ochlazením za studenou frontou, která přinesla také, zejména opět na JZ a Z území nějaké slabé bouřky a také občasný déšť. Hlavně přinesla ochlazení, což se také nejvíce projeví v Čechách. Na Moravě budou o něco vyšší teploty.
Dnešní den přinese teploty do 11°C, na JV ještě klidně až 15°C. Srážky ustanou až večer.
   Duben nás sice zpočátku přivítá polojasnou oblohou, která bohužel dlouho nevydží a bude poměrně chladno, teplota jen do 10°C a v pátek to bude podobné. Srážek bude málo o víkendu, těšme se na krásně převážně polojasný velikonoční víkend, i když nás nějaké přeháňky zastihnout mohou.

Jak bylo 31.3.2009? Krásně slunečno, polojasno a teplota se pohybovala okolo 10°C, tedy podobně jako tomu je dnes. Jak začal loni duben? Loni 1.4.2009 bylo taktéž polojasno s teplotou na 12,5°C, ale ráno místy mlhy. To 2.4.2009 bylo až 17°C. Loňský duben byl teplotně nadprůměrný a to znamená, že teploty sahaly většinou nad 20°C hranici. Byl také dosti suchý. Letos bude podle výhledu počasí průměrný jak teplotně, tak srážkově. Doufejme, že když začne polojasnou oblohou, že nějaké slunečné a teplé jarní dny z něho ještě "vymámíme".

Aprílové počasí

29. března 2010 v 10:00 | tom-791
Je tu konec března a blíží se "Apríl" a s ním klasické proměnlivé počasí, tedy "aprílové počasí". Uplynulý víkend byl Aprílu velmi blízko, oblačnost byla značně proměnlivá a když bylo zrovna zataženo, tak bylo rázem polojasno, které bylo střídáno dešťovou přeháňkou a v mnoha případech také při dešťové přeháňce svítilo slunce, což je běžné právě zejména v tomto ročním období a tak byla na některých místech patrná i duha. Duha, tedy krásný barevný útvar-halový jev. Pokud je patrný kolem měsíce kruh-bílý, znamená to ledové krystalky a nebo vodní kapičky, které jsou v oblačnosti či z ní i vypadávají a ani nemusí nedopadnout na zem. Při slunci je to stejné, akorát duhu vidíme až na zem a díky slunci je barevná. Ani duha však nemusí sahat až na zem, pokud vypadávají srážky z oblačnosti a nedopadávají na zem a svítí sluníčko, je duha ukončená tam, kam až dopadnou srážky. Tento krásný jev, který stojí za to vyfotografovat je právě při proměnlivém počasí vidět často. Proměnlivo může být třeba i v létě, po bouřce může vysvitnou sluníčko poměrně rychle a srážky "ozářit" a vytvořit i pěkně, sytě barevnou duhu.
Malá oblačnost

Každopádně nás nečekají jen přeháňky střídané sluníčkem a vytvářející se duhy, ale i teplotní výkyvy, které budou opět značné. Podobný výkyv teploty byl z pátku na sobotu, (26.3.-27.3.2010) kdy se ochladilo o cca 10°C. To samé přijde tento týden z úterý na středu a především v Čechách bude výkyv větší-čekají nás také ranní mrazíky, což pro toto období není nic vyjímečného. To, že bude stále 20°C, nebo teplota okolo 15°C, tak s tím jsme počítat nemohly, protože se nadarmo neříká březen, za kamna vlezem a v dubnu tam přeci ještě budem. Pravda je, že loňský duben byl teplý a to například v období letošních Velikonoc, tedy 4. a 5.dubna 2009 se teplota pohybovala okolo právě zmíněné "dvacítky" a 7.dubna dokonce na 23°C, což jsme letos na Plzeňsku zaznamenaly právě v pátek 26.března 2010.
Počasí si nevybíráme, musíme přijmout každé počasí i o své dovolené či o prázdninách.

Byly překonány teplotní rekordy

26. března 2010 v 9:45 | tom-791
Na řadě míst v České Republice se včera díky nadprůměrně teplému počasí přepisovaly dosavadní naměřené teplotní rekordy novými pro tento den, tedy z letošního roku. Například bylo naměřeno až téměř 22°C ve středočeských Poděbradech či 21,5°C v Brandýse nad Labem. Co se týče Prahy, tak byl překonán rekord akorát v Praze-Libuši a Praze-Karlově, kde bylo něco přes 21°C, ale v pražském Klementinu odolal rekord z roku 1974, který činil a stále činí 19,8°C.
  Byla místa, kde teplota nevystoupila tolik vysoko. Odpoledne totiž přibývala vysoká oblačnost a to někde až na skoro zataženo, takže jsme mohli pocítit klasické dusno, ale teploty to příliš vysoko nehnalo. V Plzni-Mikulce bylo odpoledne více mraků a teploty se tam moc včera nepředvedly, tepleji tam bylo ve středu.

Letošní jaro nás tedy dostatečně přivítalo a nyní je na programu první teplotní skok, tedy výrazné ochlazení, které počasí plánuje bohužel na víkend. S ním souvisí také velká oblačnost a srážky, silný vítr a místy se na studené frontě, která toto všechno přinese, objeví i bouřky.
Bude se jednat o jarní bouřky, ale může v nich zesílit přechodně vítr. Ten by měl foukat především na Moravě a ve Slezsku silný s nárazy a to samozřejmě především na horách. Teploty se tedy vrátí k normálu a Velikonoční dny budou zřejmě teplotně průměrné, ale ještě si musíme na přesnou předpověď počkat. Každopádně slunných dní jsme si tento týden už užili a nyní musíme přijmout očekávanou změnu.

Co se týče horských oblastí, sníh mizí ze dne na den a teploty v 1000m jsou v těchto teplých dnech i na 11°C a přes noc také neklesají ani k nule. To se změní o víkendu a to především od neděle, ale sněhu tam již moc nezbude. Je to vidět také na tocích-některé se stále drží na povodňové aktivitě a jedná se převážně o 1.SPA, které budou ještě přetrvávat.

Jsou tu slunečné dny

24. března 2010 v 12:00 | tom-791
První hodiny, ale také dny letošního jara byly slunečné a teplotně nadprůměrné. Jaro nám přichystalo alespoň nějaké dny s pěkným počasím, ale také povodňovou aktivitou na některých řekách-zejména na Dyji. Situace se zlepšuje, srážky v anticyklonálním charakteru počasí (bezoblačném) žádné samozřejmě nenajdeme. Bude tomu tak do pátečního odpoledne, poté začne počasí u nás měnit či ovlivňovat studená fronta, před kterou bude vrcholit příliv teplého vzduchu. Slunečného počasí si tak můžeme užívat nejen dnes, ale i zítra po celý den a ještě po většinu pátečního dne, na východě po celý pátek. Fronta půjde totiž tradičně od západu či jihozápadu.
Malá oblačnost
Teploty jsou v těchto dnech nadprůměrné, vystupují na 18°C a zítra či v pátek téměř určitě bude nějaké místo, kde naměří na teploměru i 20°C. Poté se bude za studenou frotnou ochlazovat a bude to bohužel právě na víkend. Nezvykejme si ještě na takto vysoké teploty, protože se právě v sobotu hodlají vrátit k průměrným hodnotám, které jsou z dlouhodobého hlediska pro toto období-tyto dny. Takže žádná zima, ale zní to "děsivě", když předpověď říká, že se z pátku na sobotu ochladí až o 8°C-je to ale tak.

Oblačnosti se bohužel nezbavíme ani v těch posledních březnových a prvních dubnových dnech-zřejmě vyjde klasické "aprílové počasí", tedy rychlé střídání slunečného počasí a deště. Srážek bude dost právě příští týden, kdy se bude střídat jeden frontální systém za druhým a přecházet přes naše území, často bude pršet, ale pokud se vyskytne mezera či krátká přestávka mezi frontami může se oblačnost rychle protrhat třeba na polojasno.
Každopádně, zima je u konce a i na horách v těchto dnech odtává velké množství sněhu-je to vidět na stavech řek a zima už pomalu končí i tam. Nyní už se příroda bude probouzet a krásně rozvíjet ať je 10 nebo 20 stupňů Celsia. Ale bude hezké, když do toho alespoň občas zasvítí sluníčko.

Světový den vody a meteorologie

22. března 2010 v 10:30 | tom-791
Dnes, 22.3.2010 si připomínáme po celém světě důležitost vody pro život na celém světě. Vody bychom si měli vážit a chránit ji, neznečišťovat ji a zbytečně ji neplýtvat. Někdy ji může být dost (třeba v současné době, kdy odtávají sněhové zásoby) a jindy může být vody a zvláště té čisté nedostatek. Není to jen otázka nynější doby, ale otázka času-do budoucna, kdy může hrozit nedostatek vody a právě zvláště té čisté-pitné.

Zítra, 23.3.2010 si zase připomínáme den meteorologie, tedy službu, která dokáže předpovědět vývoj povětrnostní situace-počasí, dopředu. A že je to velmi obtížné i přes výpočetní techniku, to vědí zkušení meteorologové, kteří jsou důležití pro vytváření takovýchto předpovědí a také vydáváním výstrah před nebezpečnými jevy, pozorování a zaznamenávání počasí. Tato služba už existuje poměrně dost dlouho a za tu dobu se velmi vylepšila, v dnešní době jsou současní meteorologové s pomocí již zmíněné techniky předpovědět mnohem přesněji a dřívě nebezpečné jevy a také vypracovat předpověď počasí na dlouho dopředu než dříve. Samozřejmě, jak často lidé říkají, předpověď nemusí vyjít úplně a nebo vůbec, pokud se změní v průběhu daného období výstupy z modelů, je nutné předpověď přepracovat-aktualizovat data. Předpovědi počasí není dána 100% úspěšnost, předpovědi dlouhodobé je dána dokonce mnohem nižší úspěšnost- u předpovědi teplot na 30dní je to 75% a srážek je to 65% úspěšnosti, že vyjde a příliš se nezmění.

Předpověď počasí na měsíc u nás vydává Český Hydrometeorologický Ústav (ČHMÚ) a je dostupná nejen na jeho webových stránkách, kde je samozřejmě spousta dalších informací, měření, sledování a také meteorologických a hydrologických dat a údajů o znečištění ovzduší.

Včera byl pravý jarní den

19. března 2010 v 9:30 | tom-791
Slunečno, jen místy přechodně oblačno a teploty vyloženě krásně jarní od 10 do 14°C a to na Plzeňsku někde naměřili i více než 16°C. V Praze teplota vystoupala na 15,3°C. Oteplení je tedy od úterka velmi výrazné a sníh z hor, kde je teplota také od 7 do 10°C, odtává intenzivně. Povodně rozsáhlejší zatím nehrozí, ale nějaké povodňové stupně na řekách zřejmě budou. Velmi bude záležet na vývoji srážek, protože dešťové budou i na horách.
Takový pravý jarní den už dnes nebude, protože nám ho pokazí oblačná a přechodně i zatažená obloha, srážky budou jen velmi ojedinělé. Víkend bude sice jarní, ale podmračený a na řadě míst i deštivý. Včerejšek byl tedy nejteplejším dnem od počátku roku a celkově nejteplejší od konce loňského listopadu.
První jarní den, což bude letos sobota 20.3.2010, bude teplý. Většinou v uplynulých několika letech se v tomto období příchodu jara ochladilo a také na mnohých místech sněžilo a pokrývka se i udržela. Tak sníh letos na první jarní dny nepřijde, máme ho jistě dost a zima se už také letos "vyřádila". Výhledy počasí na příští týden slibují nějaké slunečné dny, ale moc jich zřejmě nebude, protože se bude jednat jen o krátkodobé nebo dokonce jen přechodné výběžky vysokého tlaku vzduchu, které budou střídány opět frontami a brázdami nízkého tlaku vzduchu, znamenající oblačné a deštivé počasí. Na skutečně slunečné období je zapotřebí, aby počasí v daném místě ovlivňovala tlaková výše a ještě lépe, aby se udržela co nejdéle, aby výše byla rozsáhlá a putovala pomalu. Když je tomu naopak a putuje pomalu tlaková níže, srážky vypadávají na dané území dlouho, vede to k povodním a to momentálně potřeba rozhodně není.

JARNÍ DNY-počasí v Praze:
  • Loni 20.3. bylo právě pořádně chladno a teplota zde vystoupila ke 4°C, v noci bylo pod nulou a sněžilo-ležela sněhová pokrývka.
  • Jarní den v roce 2008 provázelo oblačné počasí a občas i sněžilo, teplota maximální do 5°C
  • V roce 2007, i přes velice teplou zimu na první jarní den sněžilo i v Praze při maximální teplotě 5°C a jednalo se opravdu jen o přechodné ochlazení z podobných teplot, co panují nyní.

Jaro už je tu

17. března 2010 v 12:00 | tom-791
Zima se chce ještě "rozloučit" a předvádí se, jak nejlépe umí. Rozloučila se včera se sněhovými srážkami v podobě přeháněk i v nížinách, tam je totiž už zřejmě neuvidíme. Vše začalo sněhovými bouřkami, které se tvořily na studené frontě, která přecházela v noci z neděle na pondělí. Takovéto zimní bouřky jsme zaznamenaly ve větším množství v lednu 2007 při přechodu tlakové níže "Kyrill" a o rok později (2008) v březnu při přechodu níže "Emma". To se vyskytovaly srážky dešťové, nyní při přechodu letošní tlakové níže to byly srážky sněhové, přidal se silný vítr a zmíněná bouřková činnost. Tato letošní níže nebyla ale tak intenzivní, jako předešlé dvě zmíněné níže-neboli frontální vlny.
V ČR se potom vyskytlo ještě pár tzv. jarních bouřek, které přicházejí zejména v dubnu při proměnlivém "aprílovém" počasí společně s přeháňkami se může objevit nějaká slabá bouřka a nebo na frontě, jako tomu bylo nyní. V Praze byla zaznamenána třeba loni 8.4.2009. Ale v ČR byl den s jarními bouřkami na některých místech i 5.duben 2009.
Dnes se teplota už dostane výše, než jsme byli zvyklí v uplynulých dnech. Bude to na některých místech i 9°C. To však nebude nic oproti čtvrtku, kdy bude 13°C a pátek přinese možná 15°C. Sluníčko bude nejvíce pomáhat teplotám růst a také připomínat jaro ve čtvrtek, poté se zatáhne a v sobotu se přidají opět srážky-tentokrát dešťové i na horách. To znamená jediné, obavy z povodní při takovémto oteplení a srážkách. Zatím to na povodně, které by dělaly škody nevypadá. Sněhu na horách není zase příliš, ale podceňovat bychom situaci neměli, hlavně pokud by výrazněji pršelo. Potěší jedině to, že žádný orkán nehrozí a jarní počasí kazit nebude.

Ochladilo se, dokonce i zabouřilo

15. března 2010 v 9:00 | tom-791
Včerejší přechod studené fronty (na některých místech ČR už dnešní) přinesl kromě silného větru, srážek v podobě sněžení či deště, ochlazení, také bouřky. Ty se tvořily na výrazné studené frontě, která postupovala večer od SZ a zabouřilo i v Praze a to kolem včerejší 23.hodiny.
Jedná se o jarní bouřky, které nejsou silné co se týče hromobití a výrazné bleskové činnosti, většinou se jen objeví pár blesků a párkrát zabouří. Včerejší fronta do toho přinesla i vydatné sněžení, to vše ještě do rána na četných místech utvořilo náledí, protože ochlazení stáhlo teploty ráno pod nulu. Loni se jarní bouřka vyskytla v Praze 8.dubna 2009. Při ní však nesněžilo, teploty byly přes den na 23°C. Bouřky byly ojediněle pozorovány už i 5.4.2009.

Zima se s námi touto frontou, bouří a sněžením rozloučila. V noci na zítra lze čekat další frontu, za kterou se už bude oteplovat a počasí bude také dosti proměnlivé-co se týče oblačnosti i teplot. Jaro se k nám totiž už "řítí" a teploty budou od poloviny týdne už nádherně vysoké.

Oblačnosti se nezbavíme, jen občas bude polojasno-převládane však velká oblačnost a srážky už dešťové v nížinách, od čtvrtka a zejména v pátek už dešťové ve všech polohách. Podle výhledů ochlazení tento týden nepřijde, ale takto vysoké teploty dlouho nevydrží. Uklidnit lze snad zprávou, že zima by se vrátit už neměla.

Jaro má ještě čas

12. března 2010 v 13:30 | tom-791
Ještě zbývá pár dní do prvního jarního dne a zima si skutečně svoji vládu vychutnává do poslední chvíle. Na horách však bude lyžařům dělat radost samozřejmě déle než v nížinách a bude to rozhodně déle než do konce března. V prvních dnech budou podmínky pro lyžování přímo vynikající.
Bohužel ani v těch nejbližších dnech se ale teploty těm jarním podobat nebudou a pouze výhledy počasí naznačují oteplení, ale ty poslední předpovědi už takové oteplení zase nenaznačují-budou se stále upřesňovat. Každopádně z dlouhodobé předpovědi vyplývá, že bude březen a počátek dubna teplotně a také srážkově slabě podprůměrný. To ale neznamená, že budou teploty stále v nížinách okolo nuly a bude sněžit. Teploty by měly především koncem měsíce, tedy v poslední dekádě růst a jak přesně porostou, tak to se budeme muset nechat překvapit. Slunečná obloha bude bohužel záležitostí ojedinělou, žádné delší slunečné období nás nečeká, bude velká oblačnost. Mezi ní ale občas sluníčko vykoukne.

Teploty jsou letos v těchto dnech řekněme průměrné až slabě podprůměrné, ale loni byly o dost vyšší a to na 9°C, před 15.březnem dokonce na 12°C, tedy nadprůměrné. Dvanácté březny let 2008 a 2007 si dokážeme představit, když se vysloví velmi teplotně nadprůměrné počasí-tedy teploty až na 15°C. Ale zato okolo 20.března se pravidelně ochlazovalo a také v nížinách zasněžilo. V roce 2006 dokonce zasněžilo 12.března a to poměrně vydatně, kdy se z 11°C (10.3.06) propadla teplota na 0°C (12.3.06) a v Praze rázem leželo i 20cm sněhu.

Jisté je, že jaro už je rozhodně blízko a tu nejkrutější zimu máme rozhodně zdárně za sebou. To už je jen otázka trpělivosti, než se dočkáme vyšších, tedy jarních teplot-většina z nás se už určitě těší.

Jasná obloha, ale silné mrazy

10. března 2010 v 9:30 | tom-791
Uplynulé dny přinesly sice více sluníčka, než dny v zimních měsících, ale zase se "daří" teplotám přes noc klesat na hodnoty pod -10°C, jako tomu bylo například v pondělí i v Praze a nebo včera na mnoha místech v ČR. Mrazy už ale postupně poleví, budou stále samozřejmě teploty v noci klesat pod nulu, ale jen slabě a jen ojediněle zamíří níže. Přes den to na jaro bohužel stále nebude vypadat, přestože se oteplí a už nebude teplota po celý den pod nulou, jako tomu bylo ještě na většině území včera. Dnes vystoupí někde i na 4°C, ale budou místa, kde bude nižší.
Oblačnosti bude také přibývat, v následujících dnech se kvůli tlakové níži dočkáme polojasné oblohy jen občas a na krátkou dobu. V letošní zimě, (meteorlogické) která skončila 28.února se slunečných dnů vyskytlo opravdu málo. Pokud bereme skutečně slunečné dny pouze s malou oblačností a nebo i oblačnou oblohou, ale ne po celý den. Vyloženě slunečných dnů, jako třeba včerejší den, bylo skutečně velice málo. Když nebylo zataženo s nějakou chumelenicí, tak vládla inverze a v některých částech země i silná inverze. Překročeny byly na některých místech imisní limity. Březen už přinese z tohoto hlediska počasí lepší.

Z celkem 90 zimních dnů (prosinec-únor) letošní zimy 2009/2010 bylo slunečných pouze 10. Tím není myšleno, že by v ostatní dny vůbec sluníčko nevysvitlo, ale bylo ho skutečně málo, že se daný den za slunečný považovat nedal.
V zimě 2008/2009, tedy loňské to bylo 18dní slunečných. Málo, ale přeci jen více, než v té letošní.
V zimě 2007/2008, kdy byl ještě jeden den navíc, takže z 91dnů bylo slunečných 29dnů. To už je docela na zimu dobré.
Místem pozorování je Praha, na jiných místech se situace mohla vyvíjet jinak a údaje budou zřejmě jiné, ale i tak, jsou podobné.

Letošní ledová zima se nevzdává

8. března 2010 v 11:30 | tom-791
Astronomické jaro přijde ode dneška už za necelých 14dní a doufejme, že se tou dobou budeme těšit z příjemnějších teplot, než které panují třeba dnes-tedy podprůměrné a zimní. Dnes totiž teplota neopustí na celém území mínusové hodnoty. Sněžení, které přišlo v sobotu zasypalo především Čechy, na některých místech Moravy sníh nenapadl. Dnes počítejme s popraškem na většině území. Počasí bude v následujících dnech dosti proměnlivé, včera na některých místech (Praha) bylo celý den jasno či skoro jasno, ale mrazivo. Dnes bude větší oblačnost, zítra menší a také ranní mrazy zesílí a ve středu už zase mraky zahalí oblohu-také se zmírní mrazy a začne k nám postupně proudit teplejší vzduch. Pokud se ještě v březnu dočkáme ochlazení, už zřejmě ne takového jako panuje od minulého pátku.
V březnu sníh a mrazy nejsou ničím neobvyklým, běžně se březen vyznačuje i v nížinách mrazy a často i větším množstvím sněhu než máme nyní. V minulých letech jsme si tak trochu obvykly, zimy byly mírné a končily už v únoru, což se mohlo letos také zdát, když začal odtávat sníh a teploty způsobily závan jara.

Kdy sněžilo loni, předloni....? Rok 2009-sněžilo ještě přímo kolem prvního jarního dne. V Praze byl sníh 19.března, teploty poté však vzrůstaly a sněhu rychle ubylo. V roce 2008 sice bylo už i 15°C, ale před 20.březnem napadl sníh i v Praze. Rok 2007 byl co se týče zimy nadprůměrný velmi, ale okolo 20.března se přeci jen ochladilo a sněžilo, od středních poloh byl i kratší dobu sníh na zemském povrchu. Rok 2006 měl proměnlivou, ale dlouhou zimu a sněžilo intenzivně zrovna 12.března, v Praze bylo 21cm sněhu, ještě bylo chladno okolo poloviny března a jak si jistě spousta lidí vzpomíná na povodně koncem března 2006 a počátkem dubna 2006, které přišly rychle. Oteplilo se totiž na 15°C a více, například 27.3.2006 bylo dokonce někde i 22°C.

Vrátila se únorová zima

5. března 2010 v 10:30 | tom-791
V těchto dnech se k nám vrací zimní projevy počasí, které panovaly po většinu února a to po krátké přestávce, kdy teplota přesahovala na některých místech ČR i 10°C, máme dnes opět ledový den, tedy mrazivé teploty po celý den pod nulou. Minulý pátek právě bylo zmíněných 10°C, ještě sobota byla krásná a polojasná, poté se postupně ochladilo a vrátily se noční mrazy. Tato sobota a prakticky celý víkend budou ve znamení zimy-připomínat ji budou teplotami většinou pod nulou, sněžením v sobotu na většině území a také nočními teplotami, které zamíří místy pod -10°C. Předjaří, nebo pokud teplý konec února nazveme náznakem jara, je už za námi. Je však dobré, když v březnu jsme "za kamny" a teploty nenabádají přírodu se moc rozíjet, poté totiž mohou přijít mrazy a vše "spálit", zničit. Tím myslím třeba květy budoucích plodů.
Mrazy nebudou už samozřejmě takové, jako v únoru, či dokonce v lednu. Přes den v průměru okolo nuly, v noci může přituhnout-ale to především při jasnění. A co se týče vyjasnění, tak v březnu už bude snad i více slunečního svitu než celkem za celý leden a únor. Přeci je už v posledních dnech trochu nad oblačností vítězilo.

Počasí si nevybíráme, uvidíme, co nám "naservíruje" do dalších týdnů. První březnový víkend nebude přicházející jaro připomínat ani trochu.

Březen začal větrným počasím

2. března 2010 v 13:00 | tom-791
Nejen letošní první březen byl větrným dnem, kdy na horách dosáhl vítr síly okránu. V roce 2008 začal březen také velmi silným větrem a byla to "bouře Emma", tedy tlaková níže spojená s frontální vlnou, postupující poměrně rychle od západu přes naše území směrem k východu a projevila se velice silným nárazovitým větrem, docela krátkého trvání a také silnými srážkami.
Letos se jednalo o vítr také v hluboké tlakové níži, kterému předcházely silné srážky v neděli v podvečer a večer na Moravě a ve Slezsku a pokračovat bude za touto níží vpád chladného vzduchu.
Vítr se v podvečer a večer už uklidňoval a celkově, oproti "Emmě", nenapáchal větší škody a naštěstí ani žádná zranění. Doufejme, že nás nic takového letos nečeká a protože nikdy nelze předvídat dopředu, tak se musíme nechat překvapit, co přinese letošní jaro za počasí. To meteorologické začalo úderem března-tedy 1.března 2010.
Tato fotografie nastíní situaci v lesích po větrné smršti. Bývá to však často mnohem horší.
Pochází však z ledna 2007, tedy po řádění orkánu "Kyrill", který řádil po celé zemi.
Vítr vzniká při vyrovnávání tlakových gradientů (rozdílů) a to mezi tlakovou výší a tlakovou níží. Při takto silných větrech jsou rozdíly v tlaku dosti velké.