Počasí se mění, bude tepleji

22. února 2010 v 13:30 | tom-791
Předjaří, tak by se dalo nazvat období, které nás už tento týden čeká. Na horách bude stále v plné síle vládnout zima. I já se těším, tak jako na každé období, tak i na letošní jaro. Přinese určitě zajímavé počasí, probouzení přírody ze zimního odpočinku a novou sezónu-vhodnou pro chataření, posléze i táboření a koupání. Jaro tedy otevírá cestu k létu.
Žádným překvapením nebude, že se noční teploty budou často dostávat pod nulu a na horách budou vystupovat sice nad nulu, ale ne příliš. V březnu je dobré vlézt za kamna a jak se řídá v dubnu tam ještě zůstat. Jak říká dlouhodobá předpověď počasí, že se teploty budou v druhé polovině března držet v podobném rozmezí jako v polovině první, tak je jasné že žádné výrazné oteplení nenastane, ale přesto teplota do 10°C, nebo slabě nad 10°C je po zimě, zvláště té letošní, příjemnou teplotou. Vše se do té doby může ale změnit. Doufejme, že se dočkáme více sluníčka i přesto, že v těch nejbližších dnech to vypadá i nadále převážně na velkou oblačnost.
S jarním oteplením přichází také riziko povodní, které jsou sice běžné a pro přírodu potřebné, ale také dovedou nadělat škody. V přiměřené míře vadit určitě nebude, když se řekami prožene nějaká ta velká voda. A zvláště po letošní zimě bude potřeba jak u obytných domů, domků, tak i u chat a chalup udělat "odzimování" a údržbu určitých věcí či první jarní práce na zahradě v nové sezóně.

Každopádně pamatuji, (mám zaznamenáno) jak přicházela jara předcházející tomu letošnímu:
  • rok 2009, kdy jaro přicházelo právě touto dobou. Teploty se z celodenních mrazů zvedaly na 6°C a koncem měsíce na 9°C. Pravda, že ne po tak dlouhé zimě.
  • rok 2008 a jeho zima (2007/2008) byla velice nadprůměrná co do teplot. Dá se říci, že jaro tu bylo už v lednu, kdy bylo i 13°C, ale poté nás potrápily ještě nějaké mrazíky.
  • rok 2007 a jeho leden či únor byly ještě více teplotně nadprůměrné
    a to bylo v lednu klidně a často i 14°C.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak by mělo přijít jaro?

Rychle 35.3% (6)
Pozvolna 35.3% (6)
Mělo by být rovnou léto 29.4% (5)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama