Nádech jara se změní v ochlazení

28. února 2010 v 16:00 | tom-791
Teploty na 10°C a místy, především ve čtvrtek, byly až na 12°C. Taková teplota se objevila třeba v Temelíně, Č.Budějovicích a nebo i v Praze-Libuši. K tomu nás přivítala letos poprvé "pořádně" jasná až polojasná obloha po celý čtvrtek a po páteční přestávce bylo polojasno s teplotou do 10°C i včera, tedy o prvním víkendovém dni.
To právě pomohlo odtávání sněhu ze středních poloh a z nížin, naštěstí z horských oblastí jen velmi málo a vzestupy hladin řek, zejména menších a středních toků kde byl krátkodobě vyhlášen 2.SPA, což není vyloučeno na Plzeňsku až do zítřka. Nenechme se zlákat, je konec února a máme před sebou ještě nějakých 21dnů astronomické zimy a to se ještě se zimními jevy můžeme setkávat často, v horských oblastech trvale. Ochlazení bude docela rychlé a výrazné, doprovázené zpočátku větrem a to už dnes a zítra zpočátku dne. Březen začne polojasnou až oblačnou oblohou a není vyloučeno do středy, že bude i krásně skoro jasno, ale teploty už se sníží.
Jarní vzduch byl pocítit, byť jen odpoledne a ne tak silně, už ve čtvrtek, kdy mizel sníh z nížin dost rychle. Sněhu bylo hodně a tak se na některých místech, kde nesvítí slunce a je tam chladněji, drží opravdu až do konce tohoto měsíce, což je dnes. Tam, kde mají sněhovou pokrývku ještě dnes, lze říci, že únor byl opravdu bílý a pole sílilo-jak říká rčení, které se v některých letech nevyplnilo vůbec. Bohužel se zima ještě rozhodla s námi rozloučit a přinese nám nějaké nástrahy, jako jsou mrnoucí srážky a od vyšších poloh sněžení a opět se vrátíme k ranním mrazům. Samozřejmě v nížinách nic výrazného, ale bude to nám jistě už stačit. Když už jsou jarní teploty, jsem toho názoru, že by už mrznout nemělo, ale bohužel to tak někdy bývá. Potom se může stát, když přijde mráz ještě v dubnu, že zmrznou květy budoucích plodů na stromech a úroda je malá či žádná, ale to je příroda a nikdo to nezmění, protože to tak je zařízené.

Zajímavost ze záznamů počasí
V roce 2005 bylo 1.března pořádně mrazivo a to především v ranních hodinách, v Praze byla teplota na -8,5°C a přes den téměř nepřekonala nulu, takže na některých místech byl 1.březen dnem ledovým. První březnové dny téhož roku (2005) byly celkově teplotně podprůměrné.
Také vzpomínáme, že letošní 27.leden byl teplotně nejchladnější co se týče ranních minim, zato včerejší den, tedy 27.únor byl teplý a slunečný. Letošní zima byla celkově rekordní, což znamená zima, jak má být. Ta meteorologická končí již dnes.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama