Jarní tání sněhu často přináší povodně

25. února 2010 v 11:50 | tom-791
Poslední povodně, které zasáhly ČR při jarním tání sněhu, kdy se k odtávání mohutné sněhové pokrývky zejména na horách přidal ještě intenzivní déšť, přišly na přelomu března a dubna roku 2006. Od té doby pořádná zima nebyla, ale loni přeci jen na některých místech bylo sněhu více a povodně byly při odtávání nejrozsáhlejší v povodí Dyje a Moravy, což znamená, že se Čech výraznějším způsobem nedotkly.
Zatím to pro letošní odtávání bohaté sněhové pokrývky, která napadala za zimu i v nížinách, vypadá co se povodní týče dobře. Podle předpovědi se očekává na víkend a vlastně už v pátek odpoledne déšť a teploty stále vysoké, což v kombinaci společně sice může způsobit vzestupy hladin řek na 1.SPA a ojediněle i 2.SPA, ale výše by neměly řeky stoupat. Pokud se výrazně nezmění předpověď srážek a také teplot, podle které by se mělo přesně na počátku března ochladit a v noci by mělo opět mrznout, tak žádné velké povodně nehrozí, ale v případě změny některé z předpovídaných veličin (teploty, srážky popřípadě vítr) k hořšímu, což znamená vyšší teploty, vyšší srážkové úrny a teplý silnější vítr, se může rozsah povodní a především také výška SPA změnit. Doufejme, že příchod jara 2010 nepřinese komplikace spočívající ve vysoušení zatopených sklepů, domů či poničených zahrad a zahrádek zavalených blátem a podobně nepříjemných situací, kterých má spousta lidí z loňska určitě dost.
Co se týče 24.února, tak platí v Praze rekord z roku 2008, tedy nedávno, kdy v Klementinu teplota vystoupala na 17,9°C, přesně před týdnem téhož roku byla okolo 0°C. To nejen v Praze, ale i na zbytku ČR pocítili skutečně jarní vzduch. I přes ochlazení, které je zatím očekáváno právě na první březnové dny myslím, že jaro už skutečně "klepe na dvěře" a to docela hodně.
Těším se na ně a přeji krásné jarní dny plné, doufejme, čistého vzduchu bez inverze a více sluníčka v březnu 2010 všem.

U článku je: Foto z povodní 2006 (2.4.2006 Labe)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rád Rád | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 18:04 | Reagovat

Info jsem vstřebal - Třídní původ? Moji předkové byli neandrtálci:-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama