Únor 2010

Nádech jara se změní v ochlazení

28. února 2010 v 16:00 | tom-791
Teploty na 10°C a místy, především ve čtvrtek, byly až na 12°C. Taková teplota se objevila třeba v Temelíně, Č.Budějovicích a nebo i v Praze-Libuši. K tomu nás přivítala letos poprvé "pořádně" jasná až polojasná obloha po celý čtvrtek a po páteční přestávce bylo polojasno s teplotou do 10°C i včera, tedy o prvním víkendovém dni.
To právě pomohlo odtávání sněhu ze středních poloh a z nížin, naštěstí z horských oblastí jen velmi málo a vzestupy hladin řek, zejména menších a středních toků kde byl krátkodobě vyhlášen 2.SPA, což není vyloučeno na Plzeňsku až do zítřka. Nenechme se zlákat, je konec února a máme před sebou ještě nějakých 21dnů astronomické zimy a to se ještě se zimními jevy můžeme setkávat často, v horských oblastech trvale. Ochlazení bude docela rychlé a výrazné, doprovázené zpočátku větrem a to už dnes a zítra zpočátku dne. Březen začne polojasnou až oblačnou oblohou a není vyloučeno do středy, že bude i krásně skoro jasno, ale teploty už se sníží.
Jarní vzduch byl pocítit, byť jen odpoledne a ne tak silně, už ve čtvrtek, kdy mizel sníh z nížin dost rychle. Sněhu bylo hodně a tak se na některých místech, kde nesvítí slunce a je tam chladněji, drží opravdu až do konce tohoto měsíce, což je dnes. Tam, kde mají sněhovou pokrývku ještě dnes, lze říci, že únor byl opravdu bílý a pole sílilo-jak říká rčení, které se v některých letech nevyplnilo vůbec. Bohužel se zima ještě rozhodla s námi rozloučit a přinese nám nějaké nástrahy, jako jsou mrnoucí srážky a od vyšších poloh sněžení a opět se vrátíme k ranním mrazům. Samozřejmě v nížinách nic výrazného, ale bude to nám jistě už stačit. Když už jsou jarní teploty, jsem toho názoru, že by už mrznout nemělo, ale bohužel to tak někdy bývá. Potom se může stát, když přijde mráz ještě v dubnu, že zmrznou květy budoucích plodů na stromech a úroda je malá či žádná, ale to je příroda a nikdo to nezmění, protože to tak je zařízené.

Zajímavost ze záznamů počasí
V roce 2005 bylo 1.března pořádně mrazivo a to především v ranních hodinách, v Praze byla teplota na -8,5°C a přes den téměř nepřekonala nulu, takže na některých místech byl 1.březen dnem ledovým. První březnové dny téhož roku (2005) byly celkově teplotně podprůměrné.
Také vzpomínáme, že letošní 27.leden byl teplotně nejchladnější co se týče ranních minim, zato včerejší den, tedy 27.únor byl teplý a slunečný. Letošní zima byla celkově rekordní, což znamená zima, jak má být. Ta meteorologická končí již dnes.

Jarní tání sněhu často přináší povodně

25. února 2010 v 11:50 | tom-791
Poslední povodně, které zasáhly ČR při jarním tání sněhu, kdy se k odtávání mohutné sněhové pokrývky zejména na horách přidal ještě intenzivní déšť, přišly na přelomu března a dubna roku 2006. Od té doby pořádná zima nebyla, ale loni přeci jen na některých místech bylo sněhu více a povodně byly při odtávání nejrozsáhlejší v povodí Dyje a Moravy, což znamená, že se Čech výraznějším způsobem nedotkly.
Zatím to pro letošní odtávání bohaté sněhové pokrývky, která napadala za zimu i v nížinách, vypadá co se povodní týče dobře. Podle předpovědi se očekává na víkend a vlastně už v pátek odpoledne déšť a teploty stále vysoké, což v kombinaci společně sice může způsobit vzestupy hladin řek na 1.SPA a ojediněle i 2.SPA, ale výše by neměly řeky stoupat. Pokud se výrazně nezmění předpověď srážek a také teplot, podle které by se mělo přesně na počátku března ochladit a v noci by mělo opět mrznout, tak žádné velké povodně nehrozí, ale v případě změny některé z předpovídaných veličin (teploty, srážky popřípadě vítr) k hořšímu, což znamená vyšší teploty, vyšší srážkové úrny a teplý silnější vítr, se může rozsah povodní a především také výška SPA změnit. Doufejme, že příchod jara 2010 nepřinese komplikace spočívající ve vysoušení zatopených sklepů, domů či poničených zahrad a zahrádek zavalených blátem a podobně nepříjemných situací, kterých má spousta lidí z loňska určitě dost.
Co se týče 24.února, tak platí v Praze rekord z roku 2008, tedy nedávno, kdy v Klementinu teplota vystoupala na 17,9°C, přesně před týdnem téhož roku byla okolo 0°C. To nejen v Praze, ale i na zbytku ČR pocítili skutečně jarní vzduch. I přes ochlazení, které je zatím očekáváno právě na první březnové dny myslím, že jaro už skutečně "klepe na dvěře" a to docela hodně.
Těším se na ně a přeji krásné jarní dny plné, doufejme, čistého vzduchu bez inverze a více sluníčka v březnu 2010 všem.

U článku je: Foto z povodní 2006 (2.4.2006 Labe)

Počasí se mění, bude tepleji

22. února 2010 v 13:30 | tom-791
Předjaří, tak by se dalo nazvat období, které nás už tento týden čeká. Na horách bude stále v plné síle vládnout zima. I já se těším, tak jako na každé období, tak i na letošní jaro. Přinese určitě zajímavé počasí, probouzení přírody ze zimního odpočinku a novou sezónu-vhodnou pro chataření, posléze i táboření a koupání. Jaro tedy otevírá cestu k létu.
Žádným překvapením nebude, že se noční teploty budou často dostávat pod nulu a na horách budou vystupovat sice nad nulu, ale ne příliš. V březnu je dobré vlézt za kamna a jak se řídá v dubnu tam ještě zůstat. Jak říká dlouhodobá předpověď počasí, že se teploty budou v druhé polovině března držet v podobném rozmezí jako v polovině první, tak je jasné že žádné výrazné oteplení nenastane, ale přesto teplota do 10°C, nebo slabě nad 10°C je po zimě, zvláště té letošní, příjemnou teplotou. Vše se do té doby může ale změnit. Doufejme, že se dočkáme více sluníčka i přesto, že v těch nejbližších dnech to vypadá i nadále převážně na velkou oblačnost.
S jarním oteplením přichází také riziko povodní, které jsou sice běžné a pro přírodu potřebné, ale také dovedou nadělat škody. V přiměřené míře vadit určitě nebude, když se řekami prožene nějaká ta velká voda. A zvláště po letošní zimě bude potřeba jak u obytných domů, domků, tak i u chat a chalup udělat "odzimování" a údržbu určitých věcí či první jarní práce na zahradě v nové sezóně.

Každopádně pamatuji, (mám zaznamenáno) jak přicházela jara předcházející tomu letošnímu:
  • rok 2009, kdy jaro přicházelo právě touto dobou. Teploty se z celodenních mrazů zvedaly na 6°C a koncem měsíce na 9°C. Pravda, že ne po tak dlouhé zimě.
  • rok 2008 a jeho zima (2007/2008) byla velice nadprůměrná co do teplot. Dá se říci, že jaro tu bylo už v lednu, kdy bylo i 13°C, ale poté nás potrápily ještě nějaké mrazíky.
  • rok 2007 a jeho leden či únor byly ještě více teplotně nadprůměrné
    a to bylo v lednu klidně a často i 14°C.

Letošní zima je ve znamení zatažených dnů

19. února 2010 v 17:09 | tom-791
Zatažené dny převládly letos, ale už i loni v zimě. Tím myslím v prosinci roku 2009. Zima byla ať už ve znamení zatažené oblohy frontální oblačností a často se srážkami, které byly zpočátku dešťové, ale postupně převážně sněhové, nebo inverzní nízkou oblačností a jen málokdy bylo oblačnosti méně a vykouklo sluníčko, které je stále slabé a často v pozdních odpoledních hodinách není ani vidět. Nejvíce sluníčka bylo tento týden a to ve středu, avšak ne na celém území.
Na někoho působí tyto "pošmourné", "škaredé" dny velice negativně. Mě osobně nevadí, zvláště v zimě. Pokud je krásné období, má být i krásné počasí. Zimní počasí moc sluníčka většinou nepřináší, nízká oblačnost a případně mlhy se vytváří často. Byly nedávno ale zimy, kdy byly jasné noci i dny, což potom zase nahrává silným mrazům, tak přestože letos byly silné mrazy, tak na většině území bránila těmto mrazům a zmírňovala je často nízká inverzní oblačnost.

Na obrázku jsou sice tmavá mračna oblačnosti bouřkové, v létě 2009, ale podobná tma v letošní zimě byla od nízké inverzní oblačnosti nebo i od frontální oblačnosti.
Pokud zavzpomínáme, tak v listopadu 2009 bylo krásné počasí a teplotně nadprůměrné počasí, což bylo tzv. předplacení hezkým počasím na tuto "zataženou" zimu s častou inverzí se kterou souvisejí velmi špatné podmínky zejména na Ostravsku, Mostecku nebo v Praze.

Počasí této zimy mě potěšilo

17. února 2010 v 14:00 | tom-791
Já mám rád každé období, protože v každém období je něco zajímavého v počasí a také lze dělat různé činnosti. Od zimních sportů a krásně bílé a mrazivé zimy, přes jarní roztávání a probouzení přírody až přes letní vodní radovánky a dlouhé dny s tropickými dny a také teplými noci, kdy si lze užívat chataření a táboření naplno až po barevný podzim, pravda trochu smutné, ale barvami listího hrající období.
Počasí letoší zimy mě potěšilo, jsem rád, když je skutečně takové počasí jako měsíc při pohledu do kalendáře a je takové počasí jaké být má, což je dobré i pro přírodu a úrodu v roce, který je před námi. Jak ještě dlouho zima bude trvat nevíme, protože se může ukázat jaro a poté zase vrátit zima, počasí je v tomto nevyspytatelné. Loňská zima se mi také líbila, ale bylo často tepleji a sníh nám téměř všude roztál, zatímco letos drží už pěkně dlouho. Jaro si může dávat na čas, ale také může přijít nečekaně brzo, s čímž jsou bohužel spojeny i povodně. Ať už bude jaro jakékoliv, tak přijde.
Pravda, že poslední dobou není tak dlouhé, často jsou na jaře už rekordní teploty, které připomínají skoro léto. Při vzpomínce na podzim 2009, kdy v listopadu byly rekordní hodnoty na 15°C a v polovině prosince arktické dny s -10°C mrazy přes den se dá říci: z babího léta rovnou do zimy. Zima byla krásná, avšak všeho moc škodí a na jaro se těším jako na příjemnou změnu období a s tím i počasí s delšími dny.